• 📰 Novinky

• Mengeleho dievča

26. 9. 2023

V rámci spolupráce ZŠ s MŠ Modrý Kameň s Hradom Modrý Kameň v projekte HramokaPlus sme dostali ponuku zúčastniť sa so žiakmi našej školy interaktívnej prednášky s JUDr. Ivett Pavlis dňa 27. 06. 2023 pod návom Nesúď iných o strereotypoch, predsudkoch, nálepkovaní, podpore vnímavosti k rôznorodosti, ako bojovať proti nenávistným prejavom, ako funguje náš mozog a prečo je to tak?

V súvislosti s Dňom obetí holokaustu a rasového násilia, ktrorý pripadá v kalendári na  9. september v súlade s učebnými osnovami dejepisu deviateho ročníka sme prijali pozvanie na stretnutie s pani Veronikou Homolovou Tóthová, novinárkou, režisérkou a spisovateľkou. Pani Homolová o.i. sa venuje spracúvaniu spomienok ľudí, ktorí prežili nacistické peklo alebo komunistické väzenie a prenasledovanie. Za sériu reportáži získala niekoľko novinárskych ocenení. V knihe Mengeleho dievča zaznamenala spomienky Violy Stern Fischerovej, ženy, ktorá prežila Mengeleho pokusy, štyri koncentračné tábory a nakoniec nacistom utiekla.

Prednáška ku knihe "Mengeleho dievča" sa uskutočnila  22.9. 2023  v priestoroch hradnej cukrárne.

Sme presvedčení, že táto téma by nemala upadnúť do zabudnutia, určite oslovila aj našich žiakov a vhodne obohatila výchovno-vzdelávací proces predmetov dejepis a občianska náuka. Ďakujeme!

RNDr. A. Adamová, riad. školy

• Nový školský rok 2023/2024

5. 9. 2023

Dňa 4. 09. 2023 sme slávnostne otvorili nový školský rok 2023/2024.

V tomto šk. roku bude našu základnú školu navštevovať 121 žiakov. Najpočetnejšia je trieda 1. ročníka, kde sa zapísalo spolu 21 žiakov. Po úvodných slovách riaditeľky školy RNDr. A. Adamovej sa naši žiaci zoznámili so svojimi triednymi učiteľmi a ostatnými pedagogickými zamestnancami školy. Do nášho pedagogického kolektívu sme prijali 3 nových zamestnancov - učiteľa nemeckého jazyka - Mgr. Lukáša Turčinu, Evanjelické náboženstvo bude vyučovať Mgr. Martina Červočová a novou p. asistentkou pre prácu so žiakmi so zdravotným znevýhodnením, ktorá je zároveň kvalifikovaná aj ako školský špeciálny pedagóg, bude Mgr. Tímea Lukáčová.

Po slávnostnom otvorení na školskom dvore sa žiaci prvého ročníka v sprievode svojej triednej p. učiteľky Mgr. M. Buúšovej a svojich rodičov presunuli na MsÚ v Modrom Kameni, kde boli slávnostne uvedení do žiackeho stavu, čo potvrdili svojim podpisom v pamätnej knihe Mesta Modrý Kameň.

V mene celého kolektívu zamestnancov školy prajem našim prváčikom úspešný štart na novej životnej ceste, deviatakom úspešné ukončenie povinnej školskej dochádzky na našej škole, všetkým žiakom nezabudnuteľné chvíle v rodinnom prostredí našej školy, splnenie všetkých očakávaní v podobe vynikajúcich známok, kamarátstiev a zážitkov počas celého školského roka 2023/2024. Každý neúspech predstavuje dva kroky k úspechu, nikto z nás nie je dokonalý, ale spoločnými silami môžme tento školský rok  urobiť nezabudnuteľným.

V M. Kameni: 04. 09. 2023       RNDr. Angelika Adamová, riad. školy